//
Arkiva

Arkiv për

Berisha: Ramiz Alia do më vriste mua dhe Rugovën në ’91. Beogradi ka gisht te piramidat e ’97-s

Nga Berat Buzhala & Ilir Mirena Kur President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ishte republikani Ronald Regan, një kongresiste demokrate e pat quajtur atë “Teflon President”. Prej atëherë, titullin “teflon”, mediat e rezervojnë për ata politikanë, ose fytyra publike, që janë imunë ndaj shkrimeve dhe kritikave. Opinioni, për arsye të panjohura, i dashuron disa … Vazhdoni leximin

Aksion ndërkombëtar, arrestohet banda e drogës, mes tyre shqiptarë

TRENTO- Policia italiane në bashkëpunim me atë të Hollandës janë duke realizuar një aksion ndërkombëtar për kapjen e një bande të rrezikshme droge, ku mes të arrestuarve ka edhe shumë shqiptarë. Mediat e huaja bëjnë të ditur se deri tani janë prerë 29 urdhër arreste si dhe janë sekuestrua 75 kg drogë. Sipas policisë italiane, … Vazhdoni leximin

Hyn ne fuqi MSA me Bashkimin Evropian

TIRANE – Sot hyn ne fuqi Marreveshja e Stabilizim-Asociimit me Bashkimin Evropian. Me hyrjen ne fuqi te MSA-se, nje nga detyrimet eshte ngritja e strukturave te perbashketa BE–Shqiperi, te cilat do te mbikeqyrin zbatimin dhe realizimin e saj. Sipas ministres se Integrimit, Majlinda Bregu, hyrja ne fuqi e MSA-se eshte edhe fillimi i nje etape … Vazhdoni leximin

NATO, depozitohen sot instrumentat e ratifikimit

USHINGTON – Shqipëria dhe Kroacia depoziton sot, në Departamentin e Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, instrumentet e ratifikimit të aderimit në NATO. Ministri i Jashtëm Basha, ka udhëzuar Ambasadorin e Shqipërisë në Uashington, të depozitojë instrumentin e ratifikimit të Aderimit të Shqipërisë në Traktatin e Atlantikut të Veriut në Departamentin e Shtetit të … Vazhdoni leximin

Banoret e Orikumit proteste per tokat

VLORE – Nje grup banoret te Orikumit kane bllokuar hyrjen e punonjesve te bashkise, ne institucion. Rreth 50 persona ndodhen rreth nderteses, duke shprehur ne kete menyre protesten per ndertimin e objekteve ne tokat e tyre. “Pallate te reja po ndertohen nga pronare, qe i kane marre trojet me ligjin 7501”, thone pronaret e vertete … Vazhdoni leximin

Bie nga lartësia 6 metra, shpëton 84-vjeçarja

DURRES – Një grua e moshuar i ka shpëtuar dje vdekjes, pasi u rrëzua aksidentalisht nga një lartësi prej 6 metrash. Burime zyrtare nga drejtoria e Policisë së Qarkut të Durrësit bënë të ditur se ngjarja ndodhi mbrëmjen e kaluar në lagjen 4 të qytetit të Durrësit, kur 84-vjeçarja Veno Idrizi, e cila po nderte … Vazhdoni leximin

Shpresat shqiptare, sot sfida kundër Skocisë

GLLASGOU – Shpresat shqiptare luajnë diten e sotme në orën 17 e 30 minuta ndëshjen e dytë, brenda katër ditësh kundër Skocisë, këtë herë në stadiumin e “Falkirkut”. Arbitër i këtij takimi është hungarezi Shabo. Me skuadrën kuqezi është ribashkuar sot edhe sulmuesi Vilford Hysa, që mungoi të shtunën në Elbasan. Trajneri skocez, Billi Stark … Vazhdoni leximin

KLSH: Qeveria nuk dha informacione për Rrëshen-Kalimash

TIRANË – Qeveria nuk i ka kthyer përgjigje kërkesave të bëra nga Kontrolli i Lartë i Shtetit për rrugën Rreshen-Kalimash. Në raportin e fundit të publikuar, institucioni që mbikëqyr shpenzimet e buxhetit ka kërkuar të bëhen rishikime me ndikim uljen e kostos së ndërtimit të kësaj rruge. “Për të evituar rritjen e mëtejshme të kostos … Vazhdoni leximin

Aksident në aksin Golem-Kavajë, një i plagosur

KAVAJE – Dy autovetura me targa italiane janë përplasur pasditen e sotme në kryqëzimin e Malit të Robit në aksin rrugor Golem-Kavajë. Përplasja është shënuar rreth orës 15.30 minuta, ndërsa i plagosur rëndë ka mbetur drejtuesi i njërit prej automjeteve Aurel Bela 43 vjeç, banues në Kodërkamëz të Tiranës. Policia e komisariatit të qytetit të … Vazhdoni leximin

Zgjedhjet, Meta letër zyrtarëve të SHBA-së: Monitoroni zgjedhjet

TIRANE – Kryetari i LSI-së, Ilir Meta i ka dërguar një letër zyrtarëve të SHBA-së lidhur me zgjedhjet e qershorit në Shqipëri duke kërkuar monitorim në mënyrë që të realizohen zgjedhje demokratike. Në këtë letër, Meta shpreh shqetësim për angazhimin e qeverisë për zgjedhjet e ardhshme. “Jemi të shqetësuar për zgjedhje të lira dhe demokratike … Vazhdoni leximin