//
Arkiva

Arkiv për

Kriza, bie kreditimi i biznesit

TIRANE – Portofoli i kredise per bizneset u pakesua me 70 milione euro gjate muajit prill, ne krahasim me marsin, behet e ditur nga te dhenat e Shoqates Shqiptare te Bankave. Renia e kredise per bizneset ndodh per here te pare qe kur bankat tregtare filluan aktivitetin ne Shqiperi. Megjithate, kredia per ekonomine vijoi te … Vazhdoni leximin

BE, pranon të burgosurit e Guantanamos

BRUKSEL – Vendet e BE-së do të pranojnë të burgosur të Guantanamos, vetëm pasi të bien dakord, në mënyrë unanime. Gjatë mbledhjes në Romë, të Ministrave të Jashtëm të G8-ës, nuk u arrit marrëveshje. Siç dihet, presidenti amerikan, Barak Obama, po bën përpjekje për të mbyllur burgun e Guantanamos, ku trajtimi i të burgosurve, gjatë … Vazhdoni leximin

OBSH: Me fotografi, kundër pirjes së duhanit

TIRANE- Sot është Dita Ndërkombëtare Kundër Pirjes së Duhanit. Me këtë rast, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë fushatë që shtetet të nisin të vënë paralajmërime me fotografi në kutitë e cigareve, si p.sh. pamje me dhëmbë të zverdhur dhe tumore, në mënyrë që duhanpirësve t’u tregohen rreziqet nga duhani për shëndetin e tyre. Bëhet … Vazhdoni leximin

Fushata, Starova: Maxhoranca do cojë përpara reformat

TIRANE-Partia “Bashkimi Liberal Demokrat” zhvilloi një takim elektoral me banorët e njësisë numë 8 të Tiranës. Arjan Starova, kreu i BLD-së, e cila është në koalicion me PD-në për zgjedhjet e 28 qershorit, u shpreh për domosdoshmërinë e një mandati të dytë të kësaj maxhorance për të përfunduar reformat e nisura. Starova e cilësoi si … Vazhdoni leximin

Nga e hëna sërish reshje ne vend

TIRANE – Gjatë fillimit të javës, pritet të rikthehen sërish reshjet e shiut në vend. Pas përmirësimit të ndjeshëm gjatë së dielës, reshjet do të rifillojnë në të gjithë vendin, duke filluar nga e hëna. Ndërkohë, që përmirësimi i kushteve atmosferike pritet të bëhet gjatë së enjtes. Sipas meteorologëve, temperaturat do të bien ndjeshëm, duke … Vazhdoni leximin

Java e fundit në Seria A, ja ndeshjet qe luhen

ROME – Në Itali luhet java e fundit dhe vëmendja është përqendruar tek ndeshja Fiorentina Milan pasi këto dy ekipe do të zgjidhin se cila do të kualifikohet direkt për në Ligën e Kampioneve. Në rast se Fiorentina fiton me dy gola diferencë kualifikohet direkt për në Champions dhe Milani në eliminatore, përkundrazi Milani kualifikohet … Vazhdoni leximin

Berisha-Thaçi: Përuruam tunelin e bashkimit të kombit

KALIMASH- Tunel i bashkimit të kombit, e kanë quajtur kryeministrat Sali Berisha dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, tunelin e Kalimashit, në mes të të cilit u takuan mesditën e sotme, duke shënuar edhe hapjen zyrtare të tij. “Dëshiroj t’u përshëndes të gjithëve përzemërsisht dhe të ndaj me ju gëzimin e madh të shndërrimit sot … Vazhdoni leximin

Prishtina, i bën jehonë të gjerë, përurimit të tunelit të Kalimashit

PRISHTINE – Shtypi i ditës në Prishtinë, i bën jehonë të gjerë, festës së përurimit të tunelit të Kalimashit. Të përditëshmet, kanë në faqet e para, tituj kushtuar asaj që cilësohet, si një prej ditëve më të mëdha të kombit. Bashkë me urimet përkatëse, ndërtimi i vëprës, komentohet si fundi i emocioneve të trishta, të … Vazhdoni leximin

Serie A, Bogdani mungon, alarm ne kombetare

TIRANE – Erjon Bogdani eshte ne dyshim per ndeshjen e fundit te Serise A, qe skuadra e tij Kievo do te luaje sot kunder Napolit ne stadiumin ne “San Paolo”. Lajmi eshte bere i njohur dje nga mediat italiane, sipas te cilave sulmuesi shqiptar vuan nje demtim te lehte, i cili mund ta lere jashte … Vazhdoni leximin

Liberalizimi i vizave, BE analizon raportin

BRUKSEL – Perfaqesuesit e vendeve antare te Bashkimit Evropian pritet te reagojne ne fillim te javes se ardhshme mbi vleresimet e paraqitura nga Komisioni per ecurine e vendeve te rajonit mbi kriteret per heqjen e vizave. “Komisioni paraqiti qendrimin mbi zbatimin e udherrefyesit per liberalizimin e vizave per Bosnjen, Shqiperine, Serbine, Malin e Zi dhe … Vazhdoni leximin