//
po lexoni...
AlbLajme

STUDIMI/ Trurit i duhet veç një çast për t`u dashuruar

Tiranë/ 25 Tetor – Për t`u dashuruar mjafton një e pesta e sekondës dhe kur ndodh shkaktohet një eufori, njësoj sikur pi kokainë. Përfundimin e ka nxjerrë një studim i Universitetit të Syracuse, i publikuar në Journal of Sexual Medicine. Edhe pse thuhet se zemra nuk komandohet, dashuria është një ndjenjë më shumë “shkencore” se sa mendohej.
Sipas studimit, janë 12 zonat celebrale që punojnë për të lëshuar substanca kimike që të japin euforinë (dopaminë, ositocinë, adrenalinë) dhe janë të përfshira në funksione njohëse shumë domethenëse. http://www.alblajme.com

Advertisements

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: