//
po lexoni...
AlbLajme

Sondazhi “Gani Bobi”, PD fiton zgjedhjet e qershorit

TIRANE – Partia Demokratike do të ishte fituese e zgjedhjeve me 45.6% të votave krahasuar me 42.5 % të votave për PS-në, sipas sondazhit të Gani Bobit.

Sipas këtij sondazhi nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin në muajt shkurt-mars, LSI dhe PSV’91 do të merrte 6.2% të votave, 2.3 % për G99,PBDNJ 1.1%, 1%PR dhe 1.3% partitë e tjera.

Sipas sondazhit, shqiptarët kanë respektin më të lartë nga liderët e djathtë për presidentin Bamir Topi me 69.3% të votave. Ndërkohë lista ndiqet nga kryeministri Sali Berisha me 42.8% dhe kryeparlamentarja Topalli me 39.4%.

Në krahun e majtë, respekt më të lartë shqiptarët gëzojnë për Pandeli Majko me 56.3% të votave, i dyti qëndron kryetati i PS-së, Edi Rama 56.1 %, dhe i treti në radhë qëndron kreu i G99, Erjon Veliaj me 50.1% të votave ndërsa kreu i LSI-së, Ilir Meta ka marrë 27.1% të votave.

Ish kreu i PS-së, Fatos Nano ka marrë 29,8% të votave. Sipas këtij sondazhi rreth 2/4 e votuesve janë të vendosur të marrin pjesë në zgjedhje, përkundrejt 15% e votuesve që nuk do të marrin pjesë në zgjedhje. Sondazhi është kryer në fund të muajit shkurt dhe në fillim të muajit mars.

Advertisements

Diskutim

Një mendim mbi “Sondazhi “Gani Bobi”, PD fiton zgjedhjet e qershorit

  1. shpresojme te fitoje nr 33 EDI RAMA ,, sepse kemi nevoje per nje POLITIKE TE RE PER NDRYSHIM

    Postuar nga DANI3LA KUKULLA | 28 Qershor 2009, 23:13

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: