//
po lexoni...
AlbLajme

ILO: “Puna e zeze” rrezikon pensionet

TIRANE – Brezat e rinj apo dhe “te mesem”, qe sot punojne pa sigurime shendetesore ose ndryshe ne te zeze, rrezikojne qe te mbeten pa pension ne te ardhmen.

Vendosja e dialogut social dhe partneritet serioz per te shmangur punen e zeze, ka qene iniciativa qe ka ndermarre Organizata Nderkombetare e Punes (ILO) ne Shqiperi. Shqetesimi i ILO-s vjen pas disa apeleve te perseritura se informaliteti rrezikon seriozisht plotesimin e standardeve te punes se denje, duke dhene pasoja shume te renda sidomos ne sigurimin shoqeror dhe shendetesor te punonjesve.

Gjithashtu, puna informale rrezikon te prodhoje breza pa pension, ose me pensione te reduktuara ne te ardhmen. Ne nje deklarate te zyres se ILO-s theksohet informaliteti ne sektorin e ndertimit, qe perben edhe nje komponent te rendesishem dhe ne rritje te Prodhimit te Brendshem Bruto (PBB) te vendit. ILO ka ndermarre nje studim dhe formuloi rekomandime per te luftuar punesimin informal.

Advertisements

Diskutim

Ende pa komente.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: